Opublikowano

Praca niezgodna z kwalifikacjami

Praca niezgodna z kwalifikacjami
Praca niezgodna z kwalifikacjami

Praca niezgodna z kwalifikacjami

Wiele osób bezskutecznie poszukujących zatrudnienia w pewnym momencie staje przed dużym dylematem. Chodzi tutaj o to, czy warto podjąć pracę, która jest poniżej ich kwalifikacji. Często takie zatrudnienie nie do końca spełnia również oczekiwania finansowe bezrobotnego. Czy warto decydować się na podjęcie zatrudnienia na takim stanowisku? A może jednak lepiej poszukiwać pracy zgodnej z naszą wiedzą, kwalifikacjami i oczekiwaniami? Doradcy zawodowi oraz osoby pracujące w działach HR zwykle doradzają, że warto podjąć zatrudnienie, które nie do końca nas satysfakcjonuje. Praca niezgodna z kwalifikacjami.

Za taką pracą przemawiają nie tylko kwestie finansowe. Wielu specjalistów podkreśla, że długi okres bezrobocia może być bardzo frustrujący dla osoby, która bezskutecznie poszukuje zatrudnienia. Dlatego nie warto rezygnować z ofert zaproponowanych nam przez Urząd Pracy, w którym jesteśmy zarejestrowani jako osoba bezrobotna czy z zajęcia wyszukanego przez Tymczasową Agencję Pracy.

Zatrudnienie, nawet to poniżej naszych kwalifikacji, może okazać się naprawdę bardzo cennym doświadczeniem. Pierwszą kwestią jest to, że pozyskamy poczucie niezależności. To doda nam pewności siebie w dalszych poszukiwaniach wymarzonego zatrudnienia. Warto docenić również to, ze niemal w każdej pracy można zdobyć cenne doświadczenie, które może nas przybliżyć do pracy w naszym zawodzie, zgodnej z kierunkiem wykształcenia.

Wielu pracodawców ceni kandydatów, którzy nie mają dużych luk w CV – nawet wtedy, gdy wykonywali oni pracę, która ma niewiele wspólnego z umiejętnościami potrzebnymi na stanowisku na, które prowadzą aktualnie rekrutację.

Warto pamiętać również o tym, że praca w miejscach, które nie do końca odpowiadają naszym oczekiwaniom także pozwoli nam szlifować kwalifikacje potrzebne w zawodzie. W sklepach, restauracjach czy Biurach Obsługi Klienta można nauczyć się radzenia sobie w kontaktach interpersonalnych, podejmowania szybkich decyzji, pracy pod presją czasu. Takie umiejętności okażą się przydatne w wielu różnych zawodach, w których będziemy mieć kontakt z bezpośrednimi klientami firmy.

Opublikowano

Praktyki, a praca

Praktyki, a praca
Praktyki, a praca

Praktyki, a praca

Wielu młodych zastanawia się nad dwoma opcjami. Chodzi tutaj o to, czy wybrać staż lub praktykę zgodną z kierunkiem ich edukacji, w branży, w której chcą w przyszłości pracować, czy poświęcić ten czas na dodatkową pracę nie w swoim zawodzie. Praktyki i staże zwykle są niskopłatne lub całkowicie darmowe. Pozwalają jednak poznać specyfikę środowiska, nauczyć się poruszania i pracy na konkretnym stanowisku. Takich umiejętności nie nabędziemy w toku edukacji na zajęciach. Jednak wielu studentów chce w wolnym czasie dorobić do stypendium, a nie pracować praktycznie za darmo. Trudno więc odpowiedzieć, które rozwiązanie będzie korzystniejsze dla przyszłej kariery. Tak naprawdę każdy powinien sam dobrać najkorzystniejsze dla siebie rozwiązanie.

Opublikowano

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych
Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Problem ze znalezieniem zatrudnienia może być spowodowany niedopasowaniem naszych kwalifikacji do wymogów lokalnego rynku pracy. Wiele modnych kierunków kształci osoby, które niekoniecznie mają łatwy start na swojej ścieżce zawodowej, ponieważ rynek jest już przesycony pracownikami o takich kompetencjach oraz kwalifikacjach zawodowych i nie jest w stanie „wchłonąć” nowych roczników. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Różne programy organizowane przez Wojewódzkie oraz Powiatowe Urzędy Pracy mają na celu podnoszenie kwalifikacji absolwentów lub osób bezrobotnych, ich przekwalifikowanie. Warto skorzystać z tego typu ofert. Dają one bowiem możliwość podniesienia kwalifikacji zawodowych, dokształcenia się lub zmiany branży bez konieczności ponoszenia bardzo wysokich kosztów, na które wiele osób nie pracujących nie może sobie pozwolić. Szkolenia i kursy dofinansowane z urzędów pracy są tylko jedną z alternatyw. W ofertach dostępne są tutaj m.in. kursy językowe, szkolenia z zakresu przedsiębiorczości (dla osób zainteresowanych założeniem własnej firmy) czy szkolenia typowo branżowe, które pozwalają zmienić zawód i rozpocząć karierę w nieco innej branży niż nasz wyuczony zawód.

Bezpłatne kursy często finansowane są także z funduszy Unii Europejskiej (obsługują je m.

in. Urzędy Wojewódzkie). Takie szkolenia również dają możliwość bezpłatnego podniesienia kwalifikacji. Studenci i absolwenci ciekawych ofert szkoleniowych oraz praktyk i staży mogą również poszukać w ofertach Akademickich Biur Karier, które działają przy uczelniach wyższych.

Kolejną alternatywą mogą okazać się studia podyplomowe. Uczelnie oferują roczne i 2-letnie zajęcia, które pozwalają uzyskać kwalifikacje dostosowane do potrzeb współczesnego rynku pracy – szkoły wyższe tworzą kierunki podyplomowe w oparciu o badania wymogów przedsiębiorstw i rozmaite analizy socjologiczne, przy konsultacji z doradcami zawodowymi.

Opublikowano

Zalety mentoringu

Zalety mentoringu
Zalety mentoringu

Zalety mentoringu

Kontakt pomiędzy mentorem, a uczniem dla młodych osób stojących dopiero u progu swojej kariery zawodowej może stać się doskonałym sposobem na poszerzenie swoich kompetencji, rozwój i naukę nowych rzeczy przydatnych w zawodzie. Mentoring ma szereg zalet. Opiera się on bowiem na relacji podopiecznego z ekspertem w konkretnej dziedzinie. Mentorami zostają osoby, które mają osiągnięcia na konkretnym polu, dzięki czemu mogą podpowiedzieć wiele rozwiązań, doradzić, jakie cechy warto rozwiać i czego najlepiej się uczyć.