mentoring 04mentoring 05

Relacja mistrz-uczeń – wyzwanie czy anachronizm?

18 września o godz. 12.00 w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze odbyła się konferencja podsumowująca doświadczenia z realizacji projektu „Mentoring – innowacyjna metoda aktywizacji”. W projekcie wzięło udział 10 młodych, bezrobotnych kobiet do 25 roku życia, które nie miały wykształcenia lub doświadczenia zawodowego. 70 % z nich zniknęło z ewidencji urzędów pracy i znalazło zatrudnienie.

Mentoring ma na celu indywidualizację procesu poszukiwania pracy poprzez kontakt i relację młodej osoby z „mistrzem”. Metoda zorientowana jest na proces i rozwój potencjału ucznia, a opiera się na inspiracji, stymulowaniu i przywództwie. Pomaga w programowaniu sukcesu na rynku pracy, poprzez wzrost samoświadomości oraz pokazywanie możliwości własnego rozwoju. – Spotkanie podsumowujące projekt było okazją do ciekawej i inspirującej dyskusji na temat mentoringu, partnerskiej relacji mistrza z uczniem oraz sposobów aktywizacji osób młodych – zachęca Magdalena Tokarska, koordynator projektu.

Ciekawi goście, ciekawe rozmowy

Podczas forum, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, zastanawialiśmy się nad konkretnymi zagadnieniami:

  • Czy we współczesnym świecie potrzebne są nam autorytety?
  • Czy relacja mistrz - uczeń – to wyzwanie czy anachronizm?
  • A Mentoring… to innowacja, trend czy znak naszych czasów?

Trener, treser, partner czy kumpel?

Jako pierwsi głos zabrali dr Artur Doliński i dr Andrzej Zygadło, którzy podzielili relacje międzyludzkie na 4 kategorie: trenerską, treserską, partnerską i kumpelską. Natomiast mentorka Beata Piasny, opowiedziała zebranym o swojej drodze z mentoringiem. Mówiła o tym, jak zmieniła swoje życie, i jak w tym procesie pomogła jej doświadczona mentorka. Opowiedziała również o swoim udziale w projekcie i relacji ze swoją podopieczną.

Lecieć w kulki

Tomasz Misztal, który na co dzień jest żonglerem, trenerem, animatorem kreatywnej pracy z grupami, rozkręcił wszystkich obecnych przy pomocy piłeczek do żonglowania – najpierw w sali muzealnej, a po kilkunastu minutach na zielonogórskim deptaku.

Czy mentoring to narzędzie przyszłości?

Spotkaniu towarzyszyło rozpoczęcie działalności Forum Mentoringu. Podczas panelu dyskusyjnego Magdalena Tokarska, prezeska Fundacji, oraz Jarosław Nieradka, dyrektor biura OPZL, zapraszali do współpracy wszystkich zwolenników innowacyjnych metod aktywizacji. – Zapraszamy osoby, które są gotowe pomagać młodym ludziom rozpoczynającym dorosłe życie. Chcemy kontynuować działania rozpoczęte w projekcie, a będzie to możliwe poprzez pozyskanie kolejnych mentorów, czyli osób, które gotowe są dzielić się swoim doświadczeniem – podsumowuje M. Tokarska.

Forum mentoringu to inicjatywa, która powstała przy Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, by zrzeszać mentorów. Na portalu www.ForumMentoringu.pl znajduje się baza mentorów, gdzie każdy potencjalny mentor może założyć swój profil. Jest to także miejsce wymiany doświadczeń, inspiracji, a także promocji idei mentoringu.

Portal www.ForumMentoringu.pl rozpocznie działalność w październiku.

Mentoring… by wzbić się wyżej

W ramach projektu przygotowana i wydrukowana została publikacja, zbierająca dobre praktyki z realizacji projektu. Wszyscy zaproszeni goście otrzymali od nas egzemplarz. Jeżeli ktoś z Państwa chce otrzymać naszą publikację w wersji drukowanej, prosimy o skontaktowanie się z nami mailowo: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Prosimy o podanie namiarów – wyślemy wówczas Państwu publikację pocztą. Publikację można też pobrać – wystarczy kliknąć link poniżej.